فروشگاه انجمن تخصصی عسل
مهمان عزیز خوش آمدید جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

سهم هر ایرانی از عسل
ahmad_1370
#1 ارسال شده : 13 iyun 2010 0:44:12
رتبه: مدیر ارشد

گروه ها: مدیران ارشد

تاریخ عضویت: 11.06.2010
ارسالها: 28
مکان: شیراز
سهم هر ایرانی از عسل


480گرم، اصلا وزن زیادی نیست، 20گرم هم از نیم کیلو، کمتر است.

این سهم هر ایرانی از عسل است چیزی بیش از یک نیم کیلو اختلاف با مردم دنیا. تازه این رقم معنی اش این نیست که همه ایرانی ها در سال 480گرم عسل می خورند، بلکه وقتی عده ای آنقدر می خورند و عده ای دیگر قطره ای هم عسل عایدشان نمی شود، این رقم به دست می آید. می گویند عسل شفابخش است و نباید از سبد مصرف خانواده حذف شود، ولی حضور این ماده غذایی در زندگی اکثر ایرانی ها رنگ باخته است.البته این مساله فقط ربطی به گران بودن عسل ندارد، چرا که اگر از برخی مناطق شهری بگذریم دیگر مثل گذشته شیشه های عسل پشت ویترین اکثر مغازه ها جلوه گری نمی کند، فقط پارسال ما دو هزار تن عسل یعنی چیزی معادل شش میلیون دلار به خارج صادر کرده ایم؛

البته خیلی افراد هم در این بازار به نفع خود سود برده اند و در غیاب عسل طبیعی، نوع تقلبی اش را به خورد مردم می دهند. شاید هم یکی از دلایل تمایل کم مردم به مصرف عسل همین تقلبی بودنش باشد. اما افراد متقلب همیشه و همه جا هستند، ولی در ایران خیلی چیزها بازار را آشفته می کند. هشتم بهمن ماه بود که مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران کشور از آلودگی 80درصد از کندوها سخن به میان آورد. سرحدی، در آن روز پرده از آلودگی هایی برداشت که از سال 64گریبان کندوهای عسل و کنه های واروا را گرفته که هنوز ریشه کن نشده است.

به گفته او هر سال با مبارزه و کنه زدایی، این بیماری کمرنگ می شد که اسفند ماه سال گذشته دو میلیارد و 100میلیون تومان برای داروی زنبور عسل در نظر گرفته شد، اما پس از توزیع 27درصد، از ادامه توزیع جلوگیری و قیمت آن چهار برابر شد درحالی که زنبورداران قدرت خرید دارو برای درمان ندارند و زنبورستان های کشور به علت درمان نشدن در حال نابودی است. البته این خبر فاجعه آمیز می تواند از چند جهت مورد توجه باشد. هم اکنون کشور ما آفت کش ها و سموم غیرمجاز دامی را به صورت گسترده از کشورهای حاشیه خلیج فارس و لبنان وارد می کند. در این میان مسوولان نیز یارانه دارو را به صورت یکباره و صد درصدی حذف کرده اند که با ترکیب این دو موضوع با هم می توان مطمئن شد که زنبورداران هیچ راهی جز روی آوردن به داروهایی غیرمجاز نخواهند داشت.

حال افزایش قیمت دارو از 400تومان به 1600تومان را هم به این مساله اضافه کنید تا مطمئن شوید اقدام زنبور داران نه به خاطر بی مرام بودن، بلکه به معنی جدال سرسختانه میان بودن و رفتن است.

از سوی دیگر، نابودی کندوها یعنی کاهش چشمگیر تولید عسل و این یعنی کاهش ارزآوری این محصول، محصولی که بسیاری از کارشناسان درآمد حاصل از فروش آن را با خاویار برابر می دانند، اما در این میان یک احتمال هم وجود دارد و آن سرازیر شدن عسل های بیمار و کم کیفیت به بازار داخلی است، یعنی مثل بسیاری محصولات که فقط بعد از خراب شدن به صورت گسترده نصیب مردم می شوند (ورود پسته های حاوی باکتری در چند سال قبل و پرتقال های یخ زده در زمستان امسال) عسل های نامرغوب نیز از نقطه صفر مرزی راه کج کرده و به حلق مردم ایران فرو رود.

تقلب بیداد می کند

عسل طبیعی حاصل از زنبور دارای بهای بالایی است و برعکس موادی مانند گلوکز مایع که از کارخانه های نشاسته و گلوتن به دست می آید، به مراتب ارزان تر می باشد که این ماده دارای ویژگی های ظاهری کم و بیش شبیه عسل است. به همین جهت افراد سودجو گلوکز مایع را با مقداری اسانس عسل، موم و رنگ مخلوط کرده و به جای عسل به بازار عرضه می دارند.

تقلب در عسل ممکن است با اضافه کردن شکر و گلوکز مایع به مقداری عسل طبیعی انجام گیرد.
نوع دیگر تقلب در عسل به این ترتیب صورت می گیرد که زنبور داران در اطراف لانه ی زنبور، مقداری شکر، شیره ی خرما ، شیره ی انگور یا شیره ی سایر میوه های شیرین را قرار می دهند.

عسل اصل کدام است

به طور کلی عسل اصل را می توان به چند دسته تقسیم کرد. اگر گل های غالب یک منطقه گل خاصی باشد به عسل تولیدی آن منطقه «تک گل» می گویند. براساس همین تعریف، به عسل شهرهای کرمانشاه، خوانسار و همدان که بیشترین فراوانی گل «گون» را دارند عسل گون می گویند. به عسل تولیدی مناطق لار، طالقان، طارم و زنجان هم که بیشترین فراوانی گل آویشن را دارند، عسل آویشن می گویند. در این میان عسل اصفهان و سمیرم هم عسل مریم گلی نامیده می شود. البته ممکن است عسل بعضی مناطق مثل دماوند، اردبیل و تبریز از گل های متنوعی تولید شود که عسل معمولی طبیعی نام دارد. بر این اساس، رنگ عسل به گل هایی که زنبور از شهدشان استفاده می کند، بستگی دارد. مثلا ممکن است شما در بازار عسل هایی از زرد بسیار کمرنگ تا قهوه ای بسیار پررنگ ببینید که عسل زرشک که مخصوص منطقه خراسان جنوبی است به رنگ قرمز جگری است و عسل گل های نارنج و پرتقال قرمزرنگ است. عسل گون هم زرد و عسل آویشن و چهل گیاه قهوه ای و عسل اقاقیا نیز بی رنگ است.

عسل طبیعی را چگونه بشناسیم؟

آسان ترین روشن تشخیص عسل طبیعی خرید از فروشگاه ها و اشخاص معتبر است. البته برخی افراد میزان رطوبت عسل را به وسیله برگرداندن شیشه عسل و سرعت بالا و پایین رفتن حباب داخل شیشه و برخی به وسیله میزان کش آمدن عسل اندازه گیری می کنند، اما این روش ها دقیق و مطمئن نیست. تمام عسل ها حاوی مخمرهای خوراکی بی ضرر برای انسان هستند. باید توجه کرد که عسل در زمستان به دلیل سرمای زیر 11درجه تخمیر نمی شود. البته نگهداری عسل در دمای 38درجه سانتی گراد نیز می تواند از تخمیر آن جلوگیری کند؛ ولی در درازمدت به کیفیت عسل صدمه می زند؛ زیرا حرارت بالا کیفیت عسل را از بین می برد.

عسل طبیعی علاوه بر شیرینی خاص دارای مزه و طعم ویژه ای هم هست؛ به طوری که عسل های مصنوعی فاقد این نوع مزه هستند. پس می توان با مصرف زیاد و توجه دقیق به درجه خلوص عسل حتی نوع عسل را از نظر گیاه مورد مصرف زنبور هم تعیین کرد؛ زیرا هر گیاه مزه خاصی به عسل می دهد. باید توجه داشت که عسل مصنوعی بیشتر مزه شیرینی شکر می دهد تا مزه خالص عسل. در همین حال اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود، عسل مطلوب است؛ ولی اگر هنگام ریختن در آب حل شود، خلوص آن کم است. البته هر یک از این روش ها به تنهایی نمی تواند خالص بودن عسل را ثابت کند؛ ولی عسلی که شکرک می زند حتما خالص است.

سایر محصولات زنبور عسل

اصولا زنبورعسل دو نوع محصول تولید می کند: نوعی که خارج کندو و نوعی که داخل کندو تولید می شود. محصولات تولیدی زنبور عسل در خارج کندو شامل عسل، عسلک، بره موم و گرده گل است و محصولات تولیدی داخل کندو هم شامل موم، زهر و ژله رویال می شود.

زنبورها شیره های شیرین روی برگ بعضی درختان را که به وسیله شپشک ها تولید می شود می مکند و همان مراحل تولید عسل را روی آن انجام می دهند. به این شهد غلیظ شده عسلک می گویند که خواص آن از عسل کمتر است. بره موم هم مخلوطی از جمع چندین درخت مثل نارون، تبریزی، شاه بلوط و... است که به پای زنبور می چسبد.

بره موم اثر میکروب کشی دارد که در ساخت کندو به کار زنبورها می آید.

ژله رویال نیز ماده ای است که از غده مغزی زنبورهای کارگر ترشح می شود و به کار تغذیه زنبورهای نوزاد می آید. نوع خاصی از این ژله که ژله شاهانه نام دارد، غذای مخصوص ملکه است. این ژله از انواع قندها و چربی ها تشکیل شده که خاصیت دارویی زیادی دارد و هر کیلوگرم آن حدود یک میلیون و 200هزار تومان به فروش می رسد.کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Clean Slate theme by Jaben Cargman (Tiny Gecko)
قدرت گرفته از YAF | YAF © 2003-2009, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0,027 ثانیه ایجاد شد.