فروشگاه انجمن تخصصی عسل
مهمان عزیز خوش آمدید جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

مغز زنبور عسل دو نيمکره دارد
Petek Bali
#1 ارسال شده : 23 iyun 2011 21:32:52
رتبه: مدیر کل سایت


گروه ها: مدیران ارشد

تاریخ عضویت: 17.03.2010
ارسالها: 71
جام جم آنلاين: پژوهشگران استراليايي و ايتاليايي در تحقيقات خود کشف کردند که مغز حشرات به خصوص زنبور عسل نيز همانند مغز مهره داران به دو نيمکره راست و چپ تقسيم مي شود.
به گزارش مهر، محققان مرکز نوروساينس و رفتار حيوانات دانشگاه نيواينگلند در استراليا و مرکز ذهن - مغز دانشگاه تورنتو در ايتاليا که نتايج يافته هاي خود را در مجله علمي Plos One منتشر کرده اند دريافتند که حتي در حشرات نيز همانند مهره داران مغز به دو نيمکره راست و چپ تقسيم مي شود.

کردارشناسان ايتاليايي و استراليايي گروهي از زنبورهاي عسل خانواده Apis mellifera را که از روند «انعکاس انبساط خرطوم» براي مکيدن شهد گلها استفاده مي کنند مورد آزمايش قرار دادند.

در اين آزمايش زماني به زنبورها يک قطره آب قند داده شد اين بخش زبان مانند منبسط مي شد. در اين مورد اين خرطوم تنها همانند آنتني عمل مي کرد که به زنبورها در شناسايي غذا کمک مي کند اما در صورتي که زنبورها با يک تحريک بويايي مثل رايحه ليمو تحريک مي شدند پس از اندکي و تنها با همين تحريک بويايي و حتي با نبود قطره آب قند با کمک خرطوم خود فرايند عصاره گيري را آغاز مي کردند.

نتايج اين تحقيقات نشان مي داد که زنبورها مي توانند رايحه ها را به خاطر بياورند و به اين ترتيب تحريکات مختلف را شناسايي کنند.

به گفته اين محققان، يادگيري رايحه ها و به خاطر سپردن آنها به خاطر آنتن هايي است که در دو طرف مختلف تخصصي شده اند و به نظر مي رسد که آنتن راست و ساختارهاي عصبي مرتبط با آن نقش مهمي در حافظه کوتاه مدت (حداکثر تا سه ساعت) ايفا مي کنند درحالي که آنتن چپ در مرحله تحکيم حافظه بلند مدت اهميت مي يابد.


منبع : جام جم
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Clean Slate theme by Jaben Cargman (Tiny Gecko)
قدرت گرفته از YAF | YAF © 2003-2009, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0,015 ثانیه ایجاد شد.