فروشگاه انجمن تخصصی عسل
مهمان عزیز خوش آمدید جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

عسل طبيعي
Petek Bali
#1 ارسال شده : 6 iyul 2010 19:14:30
رتبه: مدیر کل سایت


گروه ها: مدیران ارشد

تاریخ عضویت: 17.03.2010
ارسالها: 71
بر طبق تعاريف موجود در کشورهاي پيشرفته و کشور ما ايران عسل به شهد گلها اطلاق مي شود که زنبور عسل پس از تغذيه از گياهان مختلف ساخته باشد،حال اگر زنبوري به جاي شهد گلها از قند سفيد يا شکر استفاده نمايد فرآورده آن را نمي توان عسل ناميد. زنبورداران عسل داراي نيروي ذاتي هستند که گلهاي مفيد را از غير مفيد تشخيص مي دهند آنها با علاقه فراوان سراغ تمام گياهان طبي و گلهاي شفا بخش مي روند و عصاره ذيقيمت اين گلهاي قشنگ و مفيد را گرفته و به بهترين شکل در اختيار ما قرار مي دهند . اين عسل کاملا طبيعي و سرشار از مواد غذايي و حيات بخش بوده و مي تواند تمام نياز هاي غذايي را بر طرف کند ، زيرا که تمام عناصر و املاح و ويتامين هايي را که گل فراهم مي کند و زنبور مي پروراند و آن را قابل جذب در خون مي سازد را دارا مي باشد . از طرفي کيفيت عسل طبيعي 10 برابر بيشتر از عسل مصنوعي است که از دادن آب و شکر به زنبوران بدست مي آيد . عسل مصنوعي صرفا براي تغذيه زنبوران تا حدي مناسب بوده و براي انسان اهميت چنداني ندارد.

شکرک زدن عسل (متبلور شدن ، ته نشين شدن، دانه شدن، کريستاليزه شدن) Grandulated Honey شکرک زدن عسل نه تنها دليل بر بدي و تقلبي بودنش نيست بلکه برعکس معرف آنست که عسل کاملا سالم بوده و به هيچ وجه با شکر مخلوط نشده است و اين خلاف تصور غلط و رايج در ايران است که عسل شکرک زده و سفت شده را تقلبي مي دانند آنچه که در اصطلاح (شکرک زدن) مي گويند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن تقلبي بودن عسل را تداعي ميکند، چيزي جز پديده تبلور( بلور شدن، کريستاليزاسيون ) نيست. عسل به علت در صد بالاي مواد قندي که دارد در واقع يک ماده جامدي است که تحت شرايط بسيار شکننده اي به صورت مايع قرار دارد. اين ماده اشباع شده قندي (منظور از قند انواع قندهايي است که در علم شيمي با پسوند اوز مشخص مي شود مانند گلوکز، فروکتوز و مالتوز ) بايد در واقع جامد باشد، ولي به طور اتفاقي مايع است. به همين دليل به محض اينکه شرايط مطلوب مهيا شود اين تغيير فيزيکي يعني شکرک زدن، پديدار مي گردد. شکرک زدن عسل بستگي به ترکيبات آن، شرايط انبارداري، بسته بندي نمودن و يا ذخيره شدن آن دارد و هميشه علامت نامرغوب بودن آن نيست. بعضي از عسل ها هرگز کريستاليزه نمي شوند و برخي ديگر چند روز پس از استخراج شکرک مي زنند، بعضي از عسل ها در شان (قاب) هم کريستاليزه مي شوند. اکثر عسل ها پس از مدتي که در انبار، فروشگاه و منازل نگهداري شدند خود به خود شکرک زده و از حالت مايع خارج مي گردند و به اصطلاح رس مي کنند.از نقطه نظر اکثر مصرف کنندگان که آگاهي کافي از خصوصيات عسل ندارند اين امر مبين ناخالصي و غيرطبيعي بودن آن است. متاسفانه اين موضوع به حدي تاثير سو» در ذهن مصرف کنندگان ايجاد کرده است از يک طرف مشکل بزرگي را براي توليد کننده (زنبوردار) در جريان عرضه به بازار و از طرف ديگر براي مصرف کنندگان از نظر طبيعي بودن عسل مايع به وجود آورده است. بايد توجه داشت که شکرک زدن و خاصيت تبلور عسل، دليل عدم مرغوبيت آن نيست و در بعضي از کشورهاي خارجي عسل متبلور را بيشتر دوست دارند و گاهي به عسل غير متبلور (مايع) مقداري پودر قند مي افزايند تا به مرور به شکل بلور درآيد. ولي در کشور ما متاسفانه به علت عدم آگاهي افراد و خريداران، تبلور عسل را يک صفت نامطلوب دانسته و تمايلي براي خريد عسل متبلور ندارند و بعضي افراد به غلط عسل بلوري شده را مصنوعي يا تقلبي مي دانند.

خاصيت بلوري شدن (شکرک زدن) عسل به عواملي متعددي بستگي دارد که عبارتنداز:

1 -درجه حرارت محيط
يکي از شرايط مطلوب براي شکرک زدن عسل حرارت است.شايد تعجب کنيد اگر براي آب تغيير حالت از مايع به جامد در صفر درجه سانتي گراد صورت مي گيرد براي عسل دماي 14 درجه سانتي گراد مطلوب ترين محيط براي تبلور است به همين دليل است که در فريزر گذاشتن عسل براي امتحان ( شکرک زدن ) گويا نيست و هميشه عسل ها از اين آزمايش سربلند بيرون مي آيند. در حرارت بالاتر از 15 تا 20 درجه سانتي گراد عسل کمتر بلوري مي شود و علت آن هم کم شدن خاصيت چسبندگي عسل و رسوب مواد خارجي است که در حرارت پايين هسته تبلور را به وجود مي آورند.

2- دياستاز (آميلاز)
دياستازها ذرات خيلي ريز عسل را به خود جذب کرده و باعث ته نشيني و کدر شدن آن مي گردد.
اين خاصيت فقط در عسل هاي طبيعي و غير تقلبي ديده مي شود. زيرا در داخل عسل هاي طبيعي دياستاز وجود داشته و عسل هاي غير طبيعي فاقد آنند. فقط دياستاز قادرند ذرات عسل را متبلور نموده و باعث شکرک زدن آن گردند و حال آنکه عسل تقلبي به علت نداشتن دياستاز صاف و روشن باقي مي ماند بنابراين مي توان چنين نتيجه گرفت که اگر عسل بعد از مدتي شکرک زد حتما طبيعي و سالم است (برخلاف تصور مردم ) و هرگاه آن ته نشين نشد مي تواند مصنوعي يا تقلبي باشد.

3- آب
مقدار آب عسل در متبلور شدن آن تاثير دارد. آنچه از عسل متبلور مي شود گلوکز هيدرات است. فروکتوز و گلوکز انيدريد کريستاليزه نمي شوند. مقدار گلوکز هيدرات هم بستگي به مقدار آب دارد يا نسبت دکستروز به آب (water=w w/d ، dextrose=d )گلوکزمي تواند در متبلور شدن عسل تعيين کننده باشد چنانچه عسل جنگل هاي مازندران از جمله عسل منطقه شيرگاه ( سوادکوه ) و کلرد (آمل) به خاطر درصد آب موجود در آنها با وجود طعم فوق العاده و خاصيت گلهاي متنوعشان در مدت کمتر از 60 روز متبلور مي شوند در حالي که عسلهاي منطقه طالقان، دره ارنگه ( کرج ) و عموما ارتفاعات البرز که غليظ تر هستند آنها در طي مدت يکسال يا بيشتر به صورت جامد در مي آيند.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Clean Slate theme by Jaben Cargman (Tiny Gecko)
قدرت گرفته از YAF | YAF © 2003-2009, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0,032 ثانیه ایجاد شد.