فروشگاه انجمن تخصصی عسل
مهمان عزیز خوش آمدید جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

پروتئين ها و اسيدهاي آمينه
Petek Bali
#1 ارسال شده : 6 iyul 2010 19:03:26
رتبه: مدیر کل سایت


گروه ها: مدیران ارشد

تاریخ عضویت: 17.03.2010
ارسالها: 71
مقدار کمي پروتئين و اسيد آمينه در عسل وجود دارد که هم منشا» گياهي دارد (گرده) و هم توسط زنبور توليد مي شود. درصد نيتروژن عسل فقط در حدود 0/05درصد است.در سال 1960 کوماميني مشخص کرد که در عسل 16 اسيد آمينه وجود دارد. ميزان پرولين در عسل در حدود 50-85 درصد است.

ويتامينهاي موجود در عسل - ويتامين هاي عسل شامل مقدار کمي ويتامين هاي تيامين (B1) ريبوفلامينB2) )اسيد پانتوتنيک (B5 ) نياسين (B3) پيريدوکسين(B6 ) واسيد اسکوربيک (C) است. با وجود اينکه مقدار ويتامين C اکثر عسل هاي جهان کمتر از 5 ميلي گرم در 100 گرم عسل است، بعضي از عسل ها از جمله عسل نعناع داراي ويتامين C بالايي هستند (280-160ميلي گرم در هر 100 گرم) مقدار ويتامين C در بعضي از عسل هاي ايران بين 240-118 ميلي گرم در 100 گرم عسل تعيين شده است اگرچه ويتامين هاي فوق الذکردر عسل به مقدار خيلي کم وجود دارند، اما از اهميت زيادي برخوردار مي باشند; زيرا آنها مخلوط با کربوهيدرات ها، املاح معدني و اسيدهاي آلي مي باشند. مقدار ويتامين هاي موجود در عسل بستگي به مقدار گرده گلي دارد که توسط زنبوران عسل افزوده مي شوند. عسل تصفيه نشده و عسل باموم (شان) از نظر ويتامين غني است و تصفيه باعث کاهش ويتامين هاي عسل مي شود. دانشمندان ويتامين هاي موجود در عسل را مرهون دانه هاي گرده آن مي دانند شايان ذکر است که منشا ساختماني عسل ارتباطي با دانه گرده ندارد و ممکن است بعضي مواقع گرده هاي ذخيره شده در کندو به مقدار جزئي با عسل مخلوط شوند.

فوايد عسل - اين ماده زرين، غني و فوق العاده محصول معجزه آساي زنبورهاي عسل است و جايگزين مناسبي براي شکرسفيد به شمار مي رود. هر چند در تمامي سال موجودمي باشد، اما بايد دانست که در تابستان و پاييز بعمل مي آيد و در اين موقع از سال از ساير مواقع تازه تر ميباشد. فرايند اعجاب انگيز تهيه عسل از چرخش زنبورها به دورگل ها شروع مي شود. آنها در همين حال شهد گل ها را در دهان خود جمع مي کنند. شهد گل ها با آنزيم مخصوصي که در بزاق دهان زنبور وجوددارد، ترکيب شده و طي يک فرايند شيميايي تبديل به عسل مي شود. زنبورها، عسل را به داخل کندو مي برند و آنرا درون حفره ها و ديواره هاي هر شبکه از کندو ذخيره مي کنند. ارتعاشي که از بال زدن هاي آنها ايجاد مي شود، کار تهويه را انجام داده و موجب مي شود رطوبت بيش از اندازه آن از بين رفته و آماده مصرف گردد. علاوه بر اينکه عسل به عنوان شيرين کننده مغذي و طبيعي به شماره مي رود، تحقيقات حاکي از اين امر هستند که ترکيبات منحصر بفرد عسل، از آن يک ضد ميکروب و ضد اکسيدان قوي درست مي کنند.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Clean Slate theme by Jaben Cargman (Tiny Gecko)
قدرت گرفته از YAF | YAF © 2003-2009, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0,686 ثانیه ایجاد شد.