فروشگاه انجمن تخصصی عسل
مهمان عزیز خوش آمدید جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

علت شکرک زدن عسل
Petek Bali
#1 ارسال شده : 6 iyul 2010 18:42:25
رتبه: مدیر کل سایت


گروه ها: مدیران ارشد

تاریخ عضویت: 17.03.2010
ارسالها: 71
1.مقدار گلوکز
مقدار گلوکز عسل با خاصيت تبلور رابطه مستقيم دارد هر چه گلوکز در عسل بيشتر باشد آن زودتر به شکرک زدن تمايل پيدا مي کند گلوکز در محلولهايي که 30 تا 70 درصد غلظت داشته باشد متبلور مي شود که بستگي به ميزان درجه حرارت دارد. در صورتيکه فروکتوز تنها در صورتي متبلور مي شود که غلظت آن بين 78 تا 90 درصد باشد عسل اقاقيا به علت داشتن گلوکز کمتر در حدود چها سال براي ته نشين شدن وقت احتياج دارد ولي عسل ليلکي وکلزا يک هفته پس از استخراج شکرک مي زند. عسل گل آفتابگردان که اساسا از گلوکز تشکيل شده بعد از سه هفته تا يک ماه متبلور مي شود. در مقابل عسل مرکبات که داراي فروکتوز و گلوکز بالاتري است بعد از سه ماه اولين بلورهايش پديد مي آيد. عسل حاصل از گلوکز خالص شکرک نمي زند ولي اصل مرغوب هم نيست.

2.اجسام و مواد خارجي در عسل
اجسام و مواد خارجي از قبيل ذرات موم، گردو غبار، ذرات دانه گرده و غيره باعث تسريع در بلوري شدن عسل گشته، و هسته بلور را تشکيل مي دهند. اين ذرات در جريان تصفيه عسل و قبل از حرارت بايد بوسيله صافي از عسل جدا شوند.

3.عسل شانهاي قديمي و سياه شده
آنها زودتر از شانهاي تازه شکرک مي زنند زيرا وجود مواد خارجي در قابهاي کهنه مي باشد.

4. نوع عسل و گياهان عسل زا
نوع عسل و گياهان عسل زا در مسئله تبلور مهم است. عسل بعضي از گياهان سريع تر و برخي ديرتر شکرک مي زنند و يا اصلا شکرک نمي زند عسلي که شکرک بزند حتما عسل خالص است و عسلي که شکرک نزند ممکن است خالص يا ناخالص باشد. بطور کلي همه عسلهاي خالص شکرک مي زنند ولي مدت لازم براي شکرک زدن عسل هاي مختلف با هم فرق مي کند. به هر حال بايد دانست که در دنيا عسلي نيست که دير يا زود بر اثر ماندن متبلور نشود. اين تغيير حالت فيزيکي بدون اينکه تاثيري در کيفيت عسل داشته باشد پديد مي آيد.. مصرف کننده بنا به سليقه خود مي تواند يا آن را به صورت بلور مصرف کند يا با مايع کردن مجدد آن را به صورت اول در آورد. براي اين کار ظرف عسل را ( معمولا شيشه عسل را ) در آب جوش قرار مي دهند هنگامي که آخرين بلور محو شد و عسل به شکل اوليه خود برگشت آن را از آب جوش در مي آورند.
در کشورمان فقط عسل مايع بيشتر مورد قبول مي باشد ولي در بعضي از کشورهاي اروپايي عسل سفت شده و شکرک زده را به عسل شفاف و روان ترجيح داده و اين خلاف عقيده مصرف کنندگان در ايران است که عسل شکرک زده را اصلا نمي خرند.
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest (3)
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Clean Slate theme by Jaben Cargman (Tiny Gecko)
قدرت گرفته از YAF | YAF © 2003-2009, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0,031 ثانیه ایجاد شد.