فروشگاه انجمن تخصصی عسل
مهمان عزیز خوش آمدید جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

راز مرگ زنبورهاي عسل
Petek Bali
#1 ارسال شده : 23 iyun 2011 21:36:36
رتبه: مدیر کل سایت


گروه ها: مدیران ارشد

تاریخ عضویت: 17.03.2010
ارسالها: 71
يک سوم منبع غذاي بشر از گياهان و گرده افشاني زنبورها تامين مي شود و با اين حال انسان شايد نه به صورت مستقيم اما در حال نابود کردن اين منبع حياتي يعني زنبورهاي عسل است.
اهميتي ندارد ساکن کدام بخش از سياره زمين باشد زيرا همه انسان ها در هر گوشه جهان به اندازه اي مساوي نيازمند زنبورهاي عسل هستند ، حشراتي که تعداد آنها روز به روز در حال کاهش است.

تعداد مرگ و مير در ميان اين حشرات فعال غيرعادي شناخته شده است و دانشمندان در تلاشند دليل مرموز اين مرگ و مير را بيابند. به گفته «دنيس ون انگلدورپ» از دانشگاه ايالت پن از هر سه وعده غذايي انسانها يک وعده منبع گياهي دارد که در اين صورت انسان مستقيما به زنبورها وابسته خواهد بود زيرا گرده افشاني اين جانداران و ديگر حشرات است که عامل رشد و تکثير گياهان مي شود.

تحقيقات دانشمندان بر روي مراکز پرورش زنبور عسل نشان مي دهد در سال 2009 تقريبا 29 درصد از دسته هاي زنبورهاي عسل در ايالات متحده از بين رفته اند البته اين ميزان نسبت به 36 درصد نابودي زنبورها در سال 2008 و 32 درصد سال 2007 بسيار کمتر است، اما با اين همه اين اعداد و ارقام نشان مي دهد مرگ زنبورهاي عسل پديده اي دنباله دار است که تا کنون متوقف نشده است.

به گفته «ديويد مندز» رئيس انجمن پرورش دهندگان زنبور عسل دليل مرگ زنبورها مي تواند ناشي از شرايط محيط کشاورزي باشد که اين جانداران را احاطه کرده و آنها را ضعيفتر و بيمارتر مي سازد. به گفته وي در گذشته چنين مرگ و مير گسترده اي در ميان زنبورها رايج نبوده است و به همين دليل مي توان گفت عاملي در محيط بيرون از کندوها براي زنبورهاي عسل تغيير کرده است.

برخي از محققان براي يافتن دليل مرگ زنبورها بر روي تشعشعات الکترومغناطيسي ناشي از تلفن هاي همراه به مطالعه پرداختند تا شايد بتوانند رابطه اي ميان سيگنال هاي تلفن همراه و مرگ زنبورها بيابند اما نتايج نشان داد اين سيگنال ها تاثير نامحسوسي بر روي حيات زنبورها دارند.

از سويي ديگر دانشمندان دانشگاه «ايالت پن» به مطالعه بر روي آفت کش ها و مواد شيميايي موجود در کندوهاي زنبور عسل در 23 ايالت مختلف آمريکا پرداخته و دريافتند مقادير متنوعي از اين مواد در کندوها يافته مي شود اما به گفته آنها هيچ يک از اين مواد به تنهايي به اندازه اي قدرتمند نبود تا بتواند کشنده باشد. با اين حال شايد فرايند ترکيبي به دور از چشم دانشمندان در کندوها باعث ترکيب اين مواد و مرگ زنبورها مي شود.

بر اساس گزارش اي بي سي ، دانشمندان اميد چنداني به يافتن سريع دليل مرگ زنبورها ندارند و به گفته آنها براي يافتن اين عامل نبايد تنها به دنبال يک دليل بود. با وجود تلاش هاي فراواني که براي جلوگيري از مرگ مرموز زنبورهاي عسل انجام مي گيرند، واقعيت اين است که زنبورها تحت شرايطي که اگر نه به صورت کامل، به صورت تقريبي تحت تاثير فعاليت هاي انسان ها قرار دارد ، در حال نابودي هستند ، نابوديي که آغازگر نابودي تدريجي انسان خواهد بود.


منبع : جام جم
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest (2)
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Clean Slate theme by Jaben Cargman (Tiny Gecko)
قدرت گرفته از YAF | YAF © 2003-2009, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0,017 ثانیه ایجاد شد.