فروشگاه انجمن تخصصی عسل
مهمان عزیز خوش آمدید جستجو | عناوین فعال | ورود | ثبت نام

سوء تغذيه زنبورهاي عسل
Petek Bali
#1 ارسال شده : 23 iyun 2011 21:31:15
رتبه: مدیر کل سایت


گروه ها: مدیران ارشد

تاریخ عضویت: 17.03.2010
ارسالها: 71
جام جم آنلاين: مرگ مرموز زنبورهاي عسل در سال‌هاي اخير موجب نگراني کارشناسان محيط زيست و البته كندوداران شده است. کارشناسان معتقدند سوءتغذيه يکي از مهمترين عواملي است که موجب مرگ دسته‌جمعي تعداد بي‌شماري از زنبورهاي عسل شده است.
در فصل بهار کندوي زنبوهاي عسل حال و هوايي ديگري دارد. هزاران زنبور کارگر جوان آماده پرواز به سوي دشت‌هاي پرگل مي‌شوند. البته اگر دشت و گلي باقي‌مانده باشد. زندگي مدرن و صنعتي انسان، وسعت دشت‌ها را روز به روز محدودتر كرده و سردرگمي زنبورهاي عسل جوان را بيشترمي كند.

فصل گرسنگي براي زنبورهاي عسل برخلاف تصور معمول، فصل تابستان است. در اين فصل اشتهاي زنبورهاي عسل که ذخير‌ه چنداني نيز در کندو ندارند بيشتر مي‌شود. هر چند که كندوداران گاه کندوهايشان را ده‌ها کيلومتر جابه‌جا مي‌کنند اما جستجوي براي يافتن گل‌هاي تازه و شهد آنها اغلب بي‌نتيجه مي‌ماند. حتي در آلمان نيز تعداد زيادي از كندوداران از آب‌شيرين براي سيرکردن زنبورهايشان استفاده مي‌کنند. البته اگر پس از گذشت زمستان زنبوري برايشان مانده باشد.

آب‌شيرين يا "خوراک حاضري" بنيه زنبورها را کم مي‌کند

در زمستان 2010 در آلمان، مرگ ‌دسته‌جمعي زنبورهاي عسل به حدي رسيد که در بسياري از ايا‌لت‌هاي اين کشور كندو داران حدود 20 درصد از سرمايه خود يعني زنبورهاي‌شان را از دست دادند. علت مرگ اين حشرات کوچک و مفيد کنه‌اي به نام "واروآ" تشخيص داده شد.

اين کنه 30 سال پيش وارد آلمان شده است. "واروآ" خون زنبورها را مي‌مکد و لنف‌هاي آنها خشک مي‌کند. اين کنه با حمله به شفيره زنبورها رشد آنها را مختل مي‌کند و زخم‌هايي برجا مي‌گذارد که مکان مناسبي براي رشد باکتري‌ها و ويروس‌ها هستند.

حشره‌شناسان اما معتقدند عامل موثر ديگري زنبورها را مستعد حمله پارازيت‌ها مي‌کند: سوء تغذيه. علاوه بر "خوراک حاضري" يا همان آب‌شيرين، شهد بسياري از گل‌ها که در نزديکي کارخانه‌ها و مراکز صنعتي هستند ، براي زنبورهاي عسل آلوده است. اين حشرات حساس توان سازگاري با کودهاي مختلف شيميايي که در مزارع از آنها استفاده مي‌شوند را ندارند.

به عنون مثال در سال 2008 در آلمان به دليل زادووالد سريع نوعي کرم ذرت، مزارع وسيع ذرت با سم کلوتيانيدن سم‌پاشي شدند. اين سم‌پاشي موجب مرگ يکباره تعداد بي‌شماري از کفش‌دوزک‌ها، کرم‌هاي خاکي،‌لارو کرم‌هاي ‌ابريشم زنبورهاي عسل و پرندگان محلي شد. سم کلوتيانيدن اعصاب را مختل مي‌کند و از دهه نود وارد بازار شده است. آلودگي اين سم براي زنبورهاي عسل 7 هزار بار بيشتر از کرم‌ ذرت است.


منبع : جام جم
کاربرانی که در حال مشاهده انجمن هستند
Guest
جهش به انجمن  
شما مجاز به ارسال مطلب در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ارسال پاسخ در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به حذف مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ویرایش مطلب ارسالی خود در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به ایجاد نظر سنجی در این انجمن نمی باشید.
شما مجاز به رای دادن در این انجمن نمی باشید.

Clean Slate theme by Jaben Cargman (Tiny Gecko)
قدرت گرفته از YAF | YAF © 2003-2009, Yet Another Forum.NET
این صفحه در مدت زمان 0,014 ثانیه ایجاد شد.